سورجی (بۆهه‌مووان)
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

المواضيع الأخيرة
» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:56 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» بحث حول إدارة الموارد البشرية
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:45 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع ترميم الآثار
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:17 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع هندسة البرمجيّات
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:13 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع الأسواق والمنشأت المالية "FMI
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:03 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» تعريف نظم المعلومات
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:01 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن علوم السياسية
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن الجمارك جمرك المالية
ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:57 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

دخول

لقد نسيت كلمة السر

أبريل 2024
الإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبتالأحد
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله

اخبار ئیمامی موجاهیدین دوکتۆر" عبدالله عزام " رحمه‌ الله

مُساهمة من طرف بختيار89 السبت أبريل 16, 2011 7:17 pm

______ براتان : فاتیح ئیسلام

شێخ عبدالله یوسف عزام (1941-1989) ئیمامی موجاهیدین یه کێکه له ووکه ڵه پیاوه ماندوونه ناسانه ی که عه ره ب وموسوڵمانانی سه رگۆی زه وی ده کرده یه ک پارچه بۆدژایه تی کلک سوره کانی دژبه ئه فغان.

دوکتۆرعبدالله عزام له ساڵی 1941 زاینی له جنینی فه له ستین له دایک بوو،موبارزێکی فه له ستینی وکه ڵه پیاوه کی بزاڤی جیهادی حه ماسی بوو.له سوریا وئوردون له بواری شه رعیدا خوێندویه تی وده ره جه ی دوکتۆرای له زانکۆی ئه زهه ر وه رگرتوه،له ده ورانی دوکتۆرایه تی ئاشنا بوو به ئیخوانیه کانی میصر،له شه ڕی شه ش ڕۆژه ی ئه عراب ویه هود له ڕیزی ئیخوانیه کاندا بوو وتا ئاخرین له حزه ی حه یاتی له ساڵی 1989 زاینی له سه رپه یمانی خۆی وه فادار بوو.

دوکتۆرعبدالله عزام له سه ره تای حه ره که ت وبزاڤی مه قاوه مه تی ئه فغان،له یه ک جه معیه ی خه یریه ی عه ره ب له پیشاوه رده سبه کاربوو بۆ یارمه تیدان وهاریکاری موهاجیرانی ئه فغانی،له سه ره تای 1980 فه توای واجب بوونی جیهادی هێنایه پێشه وه له ململانێکانی ئه فغان دژبه کلک سورانی شه وره وی.هه ربۆیه زۆربه ی گه نجه دینداره کانی ئه هلی ئیسلام که وتنه ڕێگا بۆداڕوخاندنی جه یشی سووربه حه ولو قووه تی خوای گه وره.
دوکتۆر له 1984 له پیشاوه رله ناوچه ی نێوان پاکستان وئه فغان سازمانێکی خه یریه ی دروست کرد که ئیداره یه کی خزمه تگوزاری بوو بۆموجاهیدینی ئیسلام، ته مین کردنی مالی ونیظامی بۆئه وانه ی که له سه رتا سه ری جیهان ده هاتن ودوای ڕه وانه ی ئه فغان ده کران.ئه م ئیداره ومه کته به خزمه تگوزاریه له 35 ووڵاتی ده ره وه هه بوو.ته نانه ت له شاری بروکلینی ئه مریکا ئه م فه عالیه تانه هه بوون به سه رکردایه تی ئیمامی موجاهیدین دوکتۆرعبدالله عزام.

عبدالله عزام وئه لقاعیده:

هه سته وناوه رۆکی ئه لقاعیده له جه ره یانی شه ڕی ئه فغاندا به به رهه م هات.بۆیه که م جاردوکتۆرعبدالله عزام له 1987 له م زه مینه یه دا له نه شریه ی "الجهاد" ئه مه ی مه تره ح کرد

هه رئه صڵێک وبنه ڕه تێک پێویستی به کۆمه ڵێکه ده ست پێشخه ربێت بۆئیجرا کردنی وئاماده بێت که هه ڵگری ئه رکه قورسه کان بێت وئیثاروفیداکاری بنوێنێت.ئه م کۆمه ڵه له ڕێگایه کی پڕخه ته رومه ترسی بێ پایانی ژیان بۆگه شتن به ئامانج،ئاڵا ده گرنه ده ست،ئه وه ئیشی خوای گه وره یه وسوننه تی که ونی وا ده بێت.هه ربۆیه ده وترێت دوکتۆر عزام موئه سس وڕابه ری مه عنه وی ئه لقاعیده بوو.له واقیعدا ئه لقاعیده له هه مان "مکتبه الخدمه"پێک هاتبوو.

نوسینه کانی دوکتۆر:

نوسینه کانی دوکتۆرله بواری جیهاد وبه تایبه ت جیهاد دژ به یه کێکتی شه وره وی بو، له هه موو سه تحی جیهاندا بڵاوده کرا.یه کێک له م نوسینانه ی شێخ عبدالله: په یوه ست بن به کاروانی جیهاد ودیفاع بکه ن له سه رزه مینی ئیسلامی چاپ ده کرا بۆسه رتا سه ری جیهانی ئیسلام.دوکتۆر له نوسینه کانیدا زۆرجار ته کیدی له سه رجیهاد ده کرد بۆگه ڕانه وه ی خیلافه تی ئیسلام بۆحه سانه وه ی ئۆممه تی ئیسلام وچه سپاندنی شه رعی خوای گه وره.
دوکتۆر زۆرجارته شویقی گروپه جیهادیه کانی ده کرد ، ئه م شێخه به ڕێزه ده یگوت:ژیانی میلله تی موسوڵمان ته نها به ستراوه ته وه به جه وهه ری عوله ما و خوێنی شوهه دا.چ شتێک ڕه نگینتره له نوسینی تاریخی ئۆممه ت له گه ڵ جه وهه ری یه ک عالم و خوێنی .نه خشه ی تاریخی ئیسلام پێکهاتوی دوو ڕه نگی ڕه ش وسووره و جوانترینی هه موویان قه ڵه م وخوێنه که له یه ک که سه وه بێت...ئاوا میلله ت ده که وێته ڕێگا بۆده م که لی ئاسۆی به خته وه ری.به هه مان ئه ندازه ژماره ی شه هید بونی عوله ما زۆرده بێت ژماره ی میلله تانی خه وتو به ئاگا ده بنه وه .
ئه م شێخه به ڕێزه(دوکتۆر عبدالله عزام) له یه کێک له کتێبه نایابه کانیدا به نێو"بشائرالنصر" له ساڵی 1988 که له پیشاوه رچاپ کراوه،یه ک ده نگ به موجاهیدانی ئه فغان ده فه رموێت:
ئه مریکا له ڕێگای نامیلکه ونوسینه کانی له هه وڵدایه که گوایه پیرۆزیتان دژبه جه یشی سوورته نها هاریکاری ئه وان بوه.هه ده ف له م دیعایه وپڕۆپاگه ندانه ئه وه یه که موسوڵمانان وا تێبگه یه نێت که پیرۆزی ئه م جیهاده له هاوکاری ئه مریکیه کان بوه هه ربۆیه ئه یه وێت ڕۆحیه ی ته وه کول به خواتان له نێو ئۆممه تی ئیسلام ته زعیف بکات ،پێویسته به ئاگا بن.

ئیمامی موجاهیدین ده فه رموێت: تاریخ نانوسرێته وه مه گه ربه خوێن.بینای شکۆوعیززه ت به رزناکرێت مه گه ربه کاسه سه ر.شانازی وئیحتیرام به رهه م ناهێنێ مه گه ربه بونیات نانه وه ی جه نازه وکه م ئه ندامان...که سانێک که وا فکر ده که ن ئه توانن کۆمه ڵگه یه ک به بێ خوێن وقوربانی دگه رگۆن که ن ،جه وهه ری دینیان نه ناسیوه وسوننه تی باشترین پێغه مبه ری خوا که محمد المصطفی یه -صلی الله علیه وسلم- لێی تێنه گه شتون.

ئیمامی موجاهیدین خه تیبه کی پسپۆڕولێهاتوو بوو،نوسه رێکی هه ره به رز،له ته شویقی گه نجانی عه ره ب وهاریکاری جیهادی ئه فغان ده ستێکی باڵای هه بوو.ده سا ئه ی خوای مه ننان فرده وسی ئه علا جیگای بێت و شوێنکه وتوانی ڕیبازه که ی هه رسه ربوڵند بن به ئیزنی جه نابتان له پێناوی چه سپاندنی دینه که ت (إن الدین عندالله الإسلام).

----------------------------------------------------------------------------
نوسه ر:ئه ندازیار:م. کابولی مامۆستای پێشینی زانکۆی کابول
بختيار89
بختيار89
ئه ندامى نوئ
ئه ندامى نوئ

عدد المساهمات/زماره ى به شداريه كان : 116

- مواضيع مماثلة