المواضيع الأخيرة
» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
الثلاثاء أبريل 10, 2018 10:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
الثلاثاء أبريل 10, 2018 10:56 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» بحث حول إدارة الموارد البشرية
الثلاثاء أبريل 10, 2018 10:45 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع ترميم الآثار
الإثنين أبريل 09, 2018 12:17 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع هندسة البرمجيّات
الإثنين أبريل 09, 2018 12:13 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع الأسواق والمنشأت المالية "FMI
الإثنين أبريل 09, 2018 12:03 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» تعريف نظم المعلومات
الإثنين أبريل 09, 2018 12:01 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن علوم السياسية
الإثنين أبريل 09, 2018 11:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن الجمارك جمرك المالية
الإثنين أبريل 09, 2018 11:57 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

دخول

لقد نسيت كلمة السر

ديسمبر 2018
الإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبتالأحد
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

اليومية اليومية

ئاسمان باران نابارێنێت

وردة كول ئاسمان باران نابارێنێت

مُساهمة من طرف سورجي بؤ هه مووان في الجمعة ديسمبر 03, 2010 3:34 am

ئاسمان باران نابارێنێت
به‌نی ئیسرائیل ... له‌ سه‌رده‌می پێغه‌مبه‌ر (موسى)دا (عليه الصلاة والسلام) توشی گرانییه‌كی سه‌خت هاتن ... خه‌ڵكی له‌سه‌ری كۆبوونه‌وه‌ ... ووتیان: ئه‌ی (كلیم الله) داوا له‌ خوا بكه‌ بارانێكی ره‌حمه‌تمان بۆ ببارێنێت ... ئه‌ویش هه‌ستاو له‌ گه‌ڵیاندا ده‌رچوو بۆ بیابانێك ... كه‌ ژماره‌یان حه‌فتا هه‌زار یان زیاتر ده‌بوون ... له‌به‌ر ده‌ستیدا كۆ بوونه‌وه‌ ... هه‌ستان و پارِانه‌وه‌ .. ئه‌وانیش خه‌ڵكێكی ره‌ش و رووتن .. برسی و تینوون ... پاشان (كلیم الله ) پارِایه‌وه‌و فه‌رمووی: ئه‌ی خودایه‌ ... بارانێكی پرِ به‌ره‌كه‌تمان بۆ بنێره‌ ... وه‌ میهره‌بانی خۆتمان به‌سه‌ردا برِێژه‌ ... ره‌حممان پێ بكه‌ به‌ منداڵه‌ شیره‌ خۆره‌كان ... وه‌ گیانله‌به‌ره‌ بێ ده‌سته‌ڵاته‌كان .. وه‌ پیره‌مێرده‌ كرِنۆش به‌ره‌كان .. كه‌چی ئاسمان تاكو ده‌هات زیاتر گه‌رمتر ده‌بوو ... موسى(عليه الصلاة والسلام) فه‌رمووی: ئه‌ی په‌روه‌ردگارا ... بارانمان بۆ ببارێنه‌ .. خوای په‌روه‌ردگار فه‌رمووی: چۆن بارانتان بۆ ببارێنم؟ له‌ كاتێكدا كابرایه‌كتان تیادایه‌ بۆ ماوه‌ی چل ساڵه‌ سه‌رپێچی فه‌رمانه‌كانم ده‌كات ...له‌ناو خه‌ڵكه‌كه‌دا بانگ بكه‌ تاكو ده‌رچێته‌ ده‌ره‌وه‌ .. چونكه‌ به‌ هۆی ئه‌وه‌وه‌ بارانتان بۆ نابارێنم بۆیه‌ موسى(عليه الصلاة والسلام) له‌ناو خه‌ڵكیدا بانگی كرد: ئه‌ی به‌نده‌ سه‌پێچی كاره‌كه‌... كه‌ بۆ ماوه‌ی چل ساڵه‌ سه‌رپێچی فه‌رمانه‌كانی خوا ده‌كه‌یت داوات لێ ده‌كه‌م ده‌رچیته‌ ده‌ره‌وه‌ .. چونكه‌ به‌ هۆی تۆوه‌ بارانمان بۆ نابارێت ... بۆیه‌ به‌نده‌ سه‌رپێچی كاره‌كه‌ ته‌ماشای لای راست و چه‌پی خۆی كرد .. بینی هیچ كه‌سێك ده‌رناچێت .. زانی ئه‌و كه‌سی داواكراوه‌ ... له‌ ناخی خۆیدا ووتی: ئه‌گه‌ر من له‌ نێو ئه‌م هه‌موو خه‌ڵكه‌دا ده‌رچم ... ئه‌وا له‌ نێو به‌نی ئیسرائیلدا ئابرِووم ده‌رِوات ... وه‌ ئه‌گه‌ر له‌ گه‌ڵیاندا دانیشم و ده‌رنه‌چم ئه‌وا به‌ هۆی منه‌وه‌ خوای گه‌وره‌ بارانیان بۆ نابارێنێت ... بۆیه‌ دڵی زۆر شكاو چاوه‌كانی پرِ له‌ فرمێسك بوو ... سه‌ری خسته‌ نێو جل و به‌رگه‌كه‌ی و په‌شیمان بووه‌وه‌ له‌و هه‌موو كرده‌وانه‌ی كه‌ كردوویه‌تی ... ووتی:
په‌روه‌ردگارا
ئه‌ی خودای من ...
ئه‌ی گه‌وره‌ی من ...
من چل ساڵه‌ سه‌رپێچی فه‌رمانه‌كانت ده‌كه‌م .. كه‌چی تۆ مۆڵه‌تی منت داوه‌ و تاوانه‌كانمت شاردۆته‌وه‌ ... ئێستا من ده‌گه‌رِێمه‌وه‌ بۆ لات .. تكایه‌ وه‌رم بگره‌ ... پاشان ده‌ستی كرده‌ پارِانه‌وه‌ له‌ خوای خۆی ... هێشتا له‌ پارِانه‌وه‌كه‌ی نه‌بووه‌وه‌ ... هه‌ورێكی سپی كه‌وته‌ ئاسمان .. ده‌ستی به‌ باران كردو وه‌كو ده‌می شه‌ربه‌ ده‌هاته‌ خواره‌وه‌ ... بۆیه‌ (موسى)(عليه الصلاة والسلام) سه‌رسام بوو و فه‌رمووی: ئه‌ی خودایه‌ ... بارانت بۆ ئێمه‌ باران .. كه‌چی هیچ كه‌سێك له‌ نێو ئێمه‌ ده‌رنه‌چوو ... خوای گه‌وره‌ فه‌رمووی: بارانم بۆتان باران به‌ هۆی ئه‌و كه‌سه‌وه‌ كه‌ هه‌ر له‌به‌ر ئه‌و لێتانم گرتبوو .. موسى(عليه الصلاة والسلام) فه‌رمووی: ئه‌ی خودایه‌ ... ئه‌و به‌نده‌ گوێرِایه‌ڵه‌م نیشان بده‌ .. خوای گه‌وره‌ فه‌رمووی: ئه‌ی موسى(عليه الصلاة والسلام) من له‌ كاتێكدا كه‌ سه‌رپێچی فه‌رمانه‌كانمی ده‌كرد ئابرِووی ئه‌وم نه‌برد .. ئایا ئێستا ئابرِووی ده‌به‌م له‌ كاتێكدا ئه‌و گوێرِایه‌ڵی فه‌رمانه‌كانی منه‌!!؟؟
سورجي بؤ هه مووان
سه رؤكى سايت
سه رؤكى سايت

عدد المساهمات/زماره ى به شداريه كان : 3288

http://surchy.yoo7.com