سورجی (بۆهه‌مووان)
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

المواضيع الأخيرة
» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:56 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» بحث حول إدارة الموارد البشرية
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:45 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع ترميم الآثار
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:17 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع هندسة البرمجيّات
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:13 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع الأسواق والمنشأت المالية "FMI
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:03 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» تعريف نظم المعلومات
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:01 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن علوم السياسية
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن الجمارك جمرك المالية
كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:57 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

دخول

لقد نسيت كلمة السر

مارس 2024
الإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبتالأحد
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

اليومية اليومية

كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌

اخبار كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌

مُساهمة من طرف سورجي بؤ هه مووان الإثنين فبراير 28, 2011 1:15 am

كورته‌یه‌ك له‌ژیاننامه‌ى ئه‌ربه‌كانى بیرمه‌ندى ئیسلامى توركیا بخوێنه‌وه‌ Prt-1

ئه‌مرِۆ سه‌رچاوه‌كانى هه‌واڵ بڵاویان كرده‌وه‌ كه‌سه‌رۆك وه‌زیرانى توركیا پێشووترى توركیا به‌هۆى نه‌خۆشییه‌وه‌ له‌نه‌خۆشخانه‌ى شارى ئه‌نقه‌ره‌ كۆچى دوایى كرد.

(نه‌جمه‌ددین ئه‌ربه‌كان) سه‌رۆك وه‌زیرانى پێشووترى توركیا له‌ساڵى 1926 له‌شارى سینۆب له‌سه‌ر ده‌ریاى ره‌ش له‌دایك بووه‌، له‌ساڵى 1943 خوێندنى ناوه‌ندى ته‌واو ده‌كات و له‌ساڵى 1948 كۆلێژى ئه‌ندازیارى میكانیكى ته‌واو ده‌كات و دواتر ده‌بێته‌ وانه‌بێژ له‌هه‌مان كۆلێژو دواتر وه‌ك نێرده‌ى زانكۆكه‌ى ده‌چێته‌ زانكۆى ئاخنى ئه‌ڵمانى و له‌وێدا وانه‌ى بزوێنه‌رى تانك ده‌خوێنێت.

نه‌جمه‌ددین ئه‌ربه‌كان پله‌ى پرۆفیسۆر وه‌رده‌گرێت و له‌ته‌مه‌نى 29 ساڵیدا ده‌گه‌رِێته‌وه‌ ووڵاته‌كه‌ى خۆى و له‌پاڵ درێژه‌دان به‌كاره‌كه‌ى كارى سیاسیش ئه‌نجام ده‌دات و دواتریش ده‌بێته‌ سه‌رۆكى سه‌ندیكاى بازرگانان و دواتریش ده‌بێته‌ ئه‌ندامى په‌رله‌مان له‌شارى قۆنییه‌.

ئه‌ربه‌كان وه‌ك كه‌سێكى بیرمه‌ندو ناسراو له‌ووڵاتى توركیا له‌ساڵى 1970 یه‌كه‌م پارتى ئیسلامى داده‌مه‌زرێنێت ناوى ده‌نێت پارتى یاساى نیشتمانى، به‌ڵام دواى ماوه‌یه‌ك هه‌ڵوه‌شێندرایه‌وه‌، به‌ڵام له‌ساڵى 1972 ئه‌ربه‌كان پارتێكى ترى دروست كردو ناوى نا پارتى ئاشتى نیشتمانى و دواتر گۆڤارێكیشى به‌ناوى (میللى گازێته‌) ده‌ركرد.

له‌ساڵى 1973 به‌هۆى گه‌شه‌كردنێكى زۆرى پارته‌كه‌ى، ئه‌ربه‌كان له‌گه‌ڵ پارتى گه‌لى كۆمارى به‌شدارى هه‌ڵبژاردنه‌كانى ووڵاتى كردو ئه‌و كاته‌ى بوڵند ئه‌جه‌وید بووه‌ سه‌رۆك وه‌زیران ئه‌ربه‌كان بووه‌ جێگرى سه‌رۆك وه‌زیران.

له‌ساڵى 1980 ئه‌ربه‌كان پێشه‌وایه‌تى خۆپێشاندانێكى كرد كه‌زیاتر له‌ نیو ملیۆن كه‌س به‌شداریان تێدا كرد كه‌به‌بۆنه‌ى رِۆژى جیهانى قودس سازكرابوو، وه‌خۆپێشانده‌ران هوتافیان له‌دژى ئیسرائیل ده‌وته‌وه‌، به‌مه‌ش باڵى سه‌ربازى كه‌ئه‌وكاتیش ده‌سه‌ڵاتى به‌سه‌ر حكومه‌تدا ده‌شكا په‌لامارى پارته‌كه‌ى ئه‌ربه‌كانیداو له‌گه‌ڵ ژماره‌یه‌ك له‌كادیره‌ باڵاكانى ده‌ستگیركران.

پارتى ره‌فاى ئیسلامى ئه‌و پارته‌ نوێیه‌ بوو كه‌ئه‌ربه‌كان به‌به‌رگێكى نوێ هاته‌وه‌ نێو گۆرِه‌پانى سیاسى له‌توركیاو له‌ناكاوێكدا به‌شدارى هه‌ڵبژاردنه‌كانى ساڵى 1996 ى توركیاى كردو له‌ئه‌نجامیشدا توانى 185 كورسى په‌رله‌مانى به‌ده‌ستهێناو بووه‌ سه‌رۆك وه‌زیرانى توركیاو بووه‌ هاوپه‌یمانى پارتى رِێگاى رِاست به‌سه‌رۆكایه‌تى (تانسۆ چیلله‌ر).

له‌ساڵى 1998 پارتى ره‌فاى توركیا له‌لایه‌ن باڵى سه‌ربازى برِیارى قه‌ده‌غه‌كردنى بۆده‌رچوو وه‌درایه‌ دادگاو تۆمه‌تى به‌كرێگیراوى درایه‌ پاڵ، به‌ڵام له‌ساڵى 2000 ئه‌ربه‌كان به‌ناوێكى ترو له‌لایه‌ن كه‌سانێكى ترو نوێوه‌ هاته‌وه‌ نێوگۆرِه‌پانى سیاسى ووڵات و له‌ساڵى 2003 پارتى سه‌عاده‌ى دامه‌زراند، ئه‌وه‌ له‌و كاته‌ى كه‌له‌ته‌مه‌نى 77 ساڵیدا بۆ ماوه‌ى دوو ساڵ برِیارى ده‌ستگیركردنى بۆ ده‌رچوو.

ئه‌مرِۆش ئه‌ربه‌كان له‌ته‌مه‌نى 85 ساڵیداو به‌هۆى نه‌خۆشییه‌وه‌ له‌نه‌خۆشخانه‌یه‌كى شارى ئه‌نقه‌ره‌ كۆچى دوایى كرد.

سورجي بؤ هه مووان
سورجي بؤ هه مووان
سه رؤكى سايت
سه رؤكى سايت

عدد المساهمات/زماره ى به شداريه كان : 3288

https://surchy.yoo7.com

- مواضيع مماثلة