سورجی (بۆهه‌مووان)
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

المواضيع الأخيرة
» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:56 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» بحث حول إدارة الموارد البشرية
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:45 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع ترميم الآثار
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:17 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع هندسة البرمجيّات
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:13 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع الأسواق والمنشأت المالية "FMI
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:03 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» تعريف نظم المعلومات
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:01 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن علوم السياسية
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن الجمارك جمرك المالية
خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:57 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

دخول

لقد نسيت كلمة السر

أبريل 2024
الإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبتالأحد
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )

اخبار خۆت بپارێزه‌ له‌( زینای چاو )

مُساهمة من طرف سورجي بؤ هه مووان الجمعة أكتوبر 15, 2010 3:33 am

خوشك‌و برای ڕێزداری مسوڵمان .... بزانه‌ كه‌ له‌ ژیانی دونیادا ناتوانین، به‌ سه‌ر شه‌یتان و سه‌ربازه‌ چالاكه‌كانیدا زاڵ بین ته‌نها به‌كۆمه‌ك‌و یارمه‌تی خوای میهره‌بان نه‌بێت، بۆیه‌ پێویسته‌ پێش هه‌موو شت داوا له‌ خوای گه‌وره‌ بكه‌ین كه‌ پارێزراومان بكات له‌ فڕوفێله‌كانی شه‌یتان‌و وه‌سوه‌سه‌ خراپه‌كانی و رازاوه‌یی تاوان جا له‌ هه‌ر پۆشاك‌و به‌رگێكدا بێت، بۆیه‌ نه‌گرتن ‌و نه‌پاراستنی چاو له‌ ته‌ماشاكردنی حه‌رام له‌ گه‌وره‌ترین هۆیه‌كانی نزیك بوونه‌وه‌یه‌ له‌ شه‌یتان, به‌ڵام به‌ پێچه‌وانه‌وه‌ گرتن‌و پاراستنی ( چاو ) له‌ شته‌حه‌رامه‌كان، پشت شكێنه‌رو ترسێنه‌ری شه‌یتانه‌و هه‌موو ئامانج‌و ئاواته‌كانی ده‌بڕێت‌و ڕیسواو سه‌رشۆڕی دونیاو دوا ڕۆژی ده‌كات بۆیه‌ ئیمامی إبن القیم ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێبێت )له‌ كتێبی
( الجواب الكافی )داده‌فه‌رموێت: (پۆشینی چاوو پاراستنی به‌ره‌و چاكه‌و به‌خته‌وه‌ری ده‌تبات، به‌ڵام تێڕوانین و به‌ره‌ڵا كردنی و ته‌ماشاكردنی حه‌رام، دڵ به‌ره‌و وێران بوون ده‌بات و وا له‌مرۆڤ ده‌كات هه‌میشه‌ له‌ بیركردنه‌وه‌دا بێت، وه‌ هۆكاری خراپ له‌ سه‌ر لاشه‌و ده‌روون به‌ جێ‌ ده‌هێڵی ) له‌وانه‌یه‌ به‌ مێشكتدا بێت باشه‌ بۆچی زینای چاو؟ ئه‌ی یانی چی؟ ئایا چاویش زینا ده‌كات؟ چۆن؟ لێره‌دا ده‌ڵێَََََن: به‌ڵێ‌ زینای چاو، چونكه‌ ئه‌وه‌بزانه‌كه‌ خوای گه‌وره‌ ( ڕه‌حم به‌من‌وتۆیش ) بكات ئه‌وبه‌ڵاو نه‌هامه‌تیانه‌ی كه‌سانێكی زۆری گرتۆته‌وه‌و ڕۆژانه‌ سه‌رقاڵن به‌ زینا كردنه‌وه‌(په‌نا به‌خوا ) كه‌ مه‌به‌ست پێی ( زینای بچوكه‌ ) ته‌نها به‌هۆی تێڕوانینی حه‌رامه‌وه‌یه‌وه‌ك كورده‌واری پێشینمان فه‌رموویانه‌ (هه‌ر ده‌وه‌نه‌و ده‌بێت به‌دار)... بۆیه‌ خوای گه‌وره‌ده‌فه‌رموێت: ( وَلاَ تَقْرَبُواْ الزِّنَى إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاء سَبِيلاً) (الاسرا‌ء:32 ) واته‌: نزیكی زینامه‌كه‌ونه‌وه‌، چونكه‌ به‌ ڕاستی ڕه‌وشتێكی به‌دوناشیرین وڕێگه‌یه‌كی خراپه‌، هاوه‌ڵی خۆشه‌ویست (أبی هریره‌) ده‌فه‌رمووێت: پێغه‌مبه‌ری خوا (صلی الله علیه‌و سلم) فه‌رموویه‌تی: كتب على ابن آدم نصيبه من الزنى مدرك ذلك لا محالة فالعينان زناهما النظر والأذنان زناهما الاستماع واللسان زناه الكلام واليد زناها البطش والرجل زناها الخطا والقلب يهوى ويتمنى ويصدق ذلك الفرج ويكذبه)( 1) واته‌: هه‌موو مرۆڤێك به‌شی خۆی هه‌یه‌ له‌ زینا و له‌ سه‌ریشی نوسراوه‌و پێشی ده‌گات به‌وه‌ی كه‌ هیچ ده‌رباز بونێك نییه‌ لێی مه‌به‌ستی به‌ (زینای بچوكه‌) كه‌ زینای چاو: بریتیه‌ له‌ تێڕوانینی حه‌رام، زینای گوێ‌: بریتیه‌ له‌ گوێ‌ گرتن له‌ شتی حه‌رام وپڕو‌وپووچ، وه‌ زینای زمانیش،بریتی یه‌ له‌ قسه‌كردنی خراپ، وه‌ زینای ده‌ستیش بریتی یه‌ له‌ به‌كارهێنانی ده‌ست له‌ زۆرداری و زه‌بر‌وزه‌نگ، وه‌زینای پێ یه‌كاننیش بریتی یه‌ له‌ هه‌نگاونان به‌ره‌و كاری خراپه‌و به‌دڕه‌وشتی ، بۆیه‌ دڵیش ئاره‌زووی ده‌كات و ئاواتی پێ‌ ده‌خوازێت وه‌ عه‌وره‌تیش ڕاستی ئه‌و كاره‌ ده‌رده‌خات یان به‌درۆی ده‌خاته‌وه‌ (الحافظ ابن الحجر)( ڕه‌حمه‌تی خوای لێبێت )ده‌فه‌رمووێت: ابن البطال فه‌رموویه‌تی: ( بۆیه‌ تێڕوانین و ووته‌ی خراپ به‌ زینا دانراوه‌، چونكه‌ بانگه‌شه‌ ده‌كات بۆ زینای ڕاسته‌قینه‌ (كۆبوونه‌وه‌ی حه‌رام كراوبه‌عه‌وره‌ت) هه‌ر له‌به‌ر ئه‌مه‌ش پێغه‌مبه‌ری خوا (صلی الله علیه‌ وسلم) فه‌رموویه‌تی: ( والفرج يصدق ذالك أو يكذبه)(2 ) ئایا ئه‌زانی كه‌ به‌رهه‌می ته‌ماشاكردنی حه‌رام (النظر) تووش بوونه‌ به‌ نه‌خۆشی ده‌روونی‌و خیانه‌ت‌و ناپاكی‌و ده‌ست درێژی كردنیشه‌ بۆسه‌رئابڕوو وناموس‌و هه‌ستی موسوڵمان یان غه‌یری موسڵمان، كه‌واته‌ مادام هه‌موو سه‌ره‌تاو تاوانه‌كان به‌ هۆی چاوه‌وه‌یه‌ و ئه‌ندامی تر به‌كه‌می باس كراوه‌، ده‌تۆش بیپارێزه‌، هه‌روه‌ك شاعیر ده‌ڵێ‌:

نظرة فابتسامة فسلام فكــلام فموعــد فلقـــاء

واته‌: سه‌ره‌تا ته‌ماشاكردن‌و پاشان بزه‌و زه‌رده‌خه‌نه‌و له‌ دوایشدا سه‌لام كردن‌و هه‌واڵی یه‌ك پرسین ئیتر دوای ئه‌وه‌ش قسه‌كردن‌و مه‌وعید دانان بۆ یه‌ك بینین و كه‌وتنه‌ ناو ئه‌و تاوانه‌ی ناونراوه‌ به‌ (زینا) ی گه‌وره‌ (داوێن پیسی)په‌نا به‌ خوای گه‌وره‌ .

===================
(1) رواه البخاري (6243) ومسلم (6695) .
(2) بڕوانه‌: فتح البارى شرح صحيح البخاري (11/22) .
سورجي بؤ هه مووان
سورجي بؤ هه مووان
سه رؤكى سايت
سه رؤكى سايت

عدد المساهمات/زماره ى به شداريه كان : 3288

https://surchy.yoo7.com