سورجی (بۆهه‌مووان)
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

المواضيع الأخيرة
» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:56 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» بحث حول إدارة الموارد البشرية
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:45 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع ترميم الآثار
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:17 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع هندسة البرمجيّات
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:13 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع الأسواق والمنشأت المالية "FMI
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:03 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» تعريف نظم المعلومات
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:01 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن علوم السياسية
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن الجمارك جمرك المالية
پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:57 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

دخول

لقد نسيت كلمة السر

أبريل 2024
الإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبتالأحد
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف

پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف Empty پوخته‌یه‌ك له‌ ژیانی شيخ عبداللطيف

مُساهمة من طرف سورجي بؤ هه مووان الأحد أكتوبر 17, 2010 4:49 am

دەربارەی مامۆستا

پوختیه‌ك له‌ ژیانه‌كه‌ی:

ده‌ست نووسی ئه‌و زانا و فه‌قیهانه‌ی كه‌ ته‌زكی یه‌یان بۆمامۆستا كردووه‌

مامۆستای به‌ڕێز ناوی ته‌واوی (عبدالطيف أحمد مصطفى)یه‌، له‌ ساڵی 1969له‌ دایك بووه‌، له‌ پاش ته‌واو كردنی خوێندنی سه‌ره‌تایی و ناوه‌ندی و ئاماده‌یی له‌ به‌شی عه‌ره‌بی له‌ زانكۆی موسته‌نسڕیه‌ له‌ شاری به‌غداوه‌رگیراوه‌، وه‌ سوپاس بۆ خوا هه‌موو قۆناغه‌كانی خوێندنی به‌سه‌ركه‌وتووی بڕیوه‌.

پاشان له‌ دوای ته‌واو كردنی خوێندنی زانكۆ له‌ ساڵی 1992 به‌ پیشه‌ی مامۆستا له‌ دوا ناوه‌ندی چوارقوڕنه‌ داده‌مه‌زرێت، پاش ماوه‌یه‌ك ولات به‌جێ ده‌هێڵێت و سه‌ردانی كۆمه‌ڵێك له‌ ولاتانی ئیسلامی ده‌كات بۆ خوێندن و فێربوونی زانستی شه‌رعی، وه‌ هه‌ر له‌و ماوه‌یه‌دا لای كۆمه‌ڵێك زاناوشێخی ناودارو به‌ڕێز زانستی شه‌رعی خوێندووه‌.
له‌و زانا به‌ڕێزانه‌ی كه‌ لایان ماوه‌ته‌وه‌و ده‌رسی شه‌رعی لا خوێندوون:
1. زاناو شاره‌زا به‌زانسته‌كانی قورئان و جۆره‌كانی خوێندنی قورئان شێخ حسین عشیش له‌ سۆدان.
2. زاناو فه‌قیهو شاره‌زا شێخ جمیل صبری له‌ شاری ته‌عز له‌ ولێتی یه‌مه‌ن.
3. زاناو فه‌رموده‌ ناس شێخ سامی العربی له‌ شاری صنعاء له‌ ولاتی یه‌مه‌ن.
4. زاناو فه‌رموده‌ناسی ولاتی یه‌مه‌ن شێخ مقبل بن هادی الوادعی ڕه‌حمه‌تی خوای گه‌وره‌ی لێ بێت كه‌ خاوه‌ن مه‌ركه‌زێكی گه‌وره‌ی زانستی شه‌رعیه ‌به ‌ناوی (دار الحديث)، وه‌ مامۆستای به‌ڕێزمان نزیكه‌ی دوو سال لای ئه‌م زانا به‌ڕێزه‌ ماوه‌ته‌وه‌ ده‌رسی شه‌رعی لا خوێندووه‌.
5. زاناو فه‌قیهو شاره‌زا شێخ عبدالرحمن العدنی له‌ ولاتی یه‌مه‌ن.
6. زاناو شاره‌زا له‌ بواری عه‌قیده‌و بیرو باوه‌ڕ شێخ یحیی الحجوری له‌ ولاتی یه‌مه‌ن.
وه‌ هه‌روه‌ها له‌ ده‌رسی زۆرێك له‌ زانایانی تریش به‌شداری كردووه‌، له‌وانه‌:
1. زاناو پێشه‌وای ئه‌هلی سوننه‌ شێخ عبدالعزیز بن عبدالله بن باز ڕه‌حمه‌تی خوای گه‌وره‌ی لێ بێت.
2. زاناو پێشه‌وای پایه‌ به‌رز شێخ محمد بن صالح العپیمین ڕه‌حمه‌تی خوای گه‌وره‌ی لێ بێت.
3. زاناو پێشه‌وای پایه‌ به‌رز شێخ صالح بن فوزان الفوزان خوای گه‌وره‌ بیپارێزێت.
4. زاناو پێشه‌وای پایه‌ به‌رز شێخ عبدالمحسن بن عباد البدر خوای گه‌وره‌ بیپارێزێت.
5. زانای پایه‌ به‌رز شێخ صالح اللحیدان خوای گه‌وره‌ بیپارێزێت.
6. زاناو فه‌رموده‌ ناس و پێشه‌وا شێخ ربیع بن هادی المدخلی خوای گه‌وره‌ بیپارێزێت، وه‌ زۆرێكی تریش له‌ زانایان.
وه‌ هه‌روه‌ها چه‌ند زانایه‌كی به‌ڕێزیش (ئیجازه‌ی عیلمی)یان پێداوه‌و چه‌ندانی تریش ته‌زكیه‌یان كردووه‌، له‌وانه‌:
یه‌كه‌م: ئیجازه‌ی عیلمی:
1. زانای فه‌رموده‌ ناس شێخ مقبل بن هادی الوادعی ڕه‌حمه‌تی خوای گه‌وره‌ی لێ بێت له‌ ولاتی یه‌مه‌ن.
2. زاناو فه‌رموده‌ ناسی كورد زوبان شێخ حمدی بن عبدالمجید السلفی خوای گه‌وره‌ بیپارێزێت له‌ كوردستانی عێراق.
3. زاناو فه‌رموده‌ناس شێخ ربیع بن هادی المدخلی خوا بیپارێزێت له‌ شاری مه‌ككه‌ی پیرۆز.
4. زانای به‌ڕێز شێخ عبید بن سلیمان الجابری مامۆستای زانكۆی ئیسلامی شاری مه‌دینه‌ی پیرۆز.
دووه‌م: ته‌زكیه‌كان:
1. له‌ لایه‌ن موفتی گشتی شێخ عبدالعزیز بن عبدالله بن باز ڕه‌حمه‌تی خوایگه‌وره‌ی لێبێت ته‌زكیه‌ كراوه‌ بۆ قه‌بول بوونی له‌ زانكۆی (محمد بن سعود) بۆ ته‌واوكردنی خوێندنی بالا له‌م زانكۆیه‌، ئه‌مه‌ش به‌ كیتابی ژماره‌ (113708) له‌ به‌رواری (20/10/1419)ی كۆچی.
2. زاناو فه‌رموده‌ ناس شێخ مقبل بن هادی الوادعی ڕه‌حمه‌تی خوای گه‌وره‌یلێ بێت له‌ به‌رواری (18/ربیعی یه‌كه‌می 1419) ته‌زكیه‌ی كردووه‌ كه‌تیایدا ده‌رباره‌ی مامۆستا ده‌ڵێت: (یه‌كێكه‌ له‌ قوتابیانی عیلم لای ئێمه‌ له‌ ده‌ماج، وه‌ ئه‌و خاوه‌نی خو ڕه‌شتێكی چاك و ئاكارێكی به‌رزه‌).
3. زاناو فه‌رموده‌ناس شێخ ربیع بن هادی المدخلی خوا بیپارێزێت له‌ئامۆژگاریه‌كیدا كه‌ ئاڕاسته‌ی قوتابیانی عیلمی ده‌كات له‌ عێڕاقدابه‌شێوه‌یه‌كی گشتی ته‌زكیه‌ی مامۆستای به‌ڕێز ده‌كات و ده‌ڵێت: (سوپاسیخوای گه‌وره‌ بكه‌ن له‌سه‌ر ئه‌وه‌ی كه‌وا بۆی ئاسان كردوون كه‌قوتابخانه‌یه‌كی سه‌له‌فیتان هه‌بێت له‌ ڕووی عه‌قیده‌و مه‌نهه‌جه‌وه‌،كه‌ ئالێی سوننه‌تی هه‌ڵگرتووه‌ به‌ مه‌نهه‌جه‌ ڕاست و دروسته‌كه‌ی، پاشانبه‌هۆی كه‌سانی دڵسۆزی خۆتان له‌ ئه‌هلی عیلم و زانایان، وه‌ له‌ سه‌روویهه‌موویانه‌وه‌ شێخ و زانای به‌ڕێز باوكی عبدالحق الكردی كه‌ من له‌زوه‌وه‌ ناسیومه‌ كه‌ به‌ڕاستی حه‌قی خۆش ده‌وێت و بیر تیژو زیره‌كه‌وشوێن مه‌نهه‌ج و ڕێبازی پێشینه‌ چاكه‌كان -السلف الصالح- كه‌وتوه‌، وه‌وام ناسیوه‌ كه‌ خاوه‌ن فیقهو شاره‌زاو چاكه‌و قیامه‌تی هه‌ڵبژاردووه‌به‌سه‌ر دنیاو خۆشیه‌كانیدا، بۆیه‌ قه‌درو ڕێزی ئه‌م پیاوه‌ بزانن، وه‌ئه‌وو قوتابخانه‌ سه‌له‌فیه‌ پاكه‌كه‌تانه‌وه‌ به‌ خرێكانتان بگرن).
وه‌ شێخی به‌ڕێز له‌ ئامۆژگاریه‌كانی به‌رده‌وام ده‌بێت و ده‌ڵێت: (به‌ڕاستی پێم ڕاگه‌یه‌نراوه‌ كه‌ له‌وێ خه‌ڵكانێك هه‌ن تانه‌و ته‌شه‌رله‌ قوتابخانه‌كه‌و شێخی به‌ڕێز باوكی عبدالحق ده‌ده‌ن(به‌ داخه‌وه‌ له‌ كوردستانی خۆشمان خه‌ڵكانێك هه‌ن كه‌ نه‌خۆشی وحه‌ساده‌ت كه‌وتۆته‌ ناویانه‌وه‌و چاویان به‌و بانگه‌وازیه‌ حه‌ق و ڕاسته‌هه‌ڵنایات كه‌وا مامۆستای به‌ڕێز ده‌یكات، كه‌ درێژه‌ پێدانی بانگه‌وازیپێغه‌مبه‌رانه‌ سه‌لامی خوایان لێ بێت، وه‌ هه‌روه‌ها ده‌عوه‌و بانگه‌وازیهاوه‌لێن و شوێن كه‌وتوانی ئه‌وانه‌ تا ده‌گاته‌ ده‌عوه‌و بانگه‌وازیزانایانی ئه‌م سه‌رده‌مه‌مان، وه‌ گومانی تیادا نیه‌ كه‌ ئه‌وانه‌ له‌هه‌ر به‌رگ و پۆشاكێكدابن ئه‌وا دوژمنی ده‌عوه‌و بانگه‌وازیه‌ حه‌ق وڕاسته‌ن كه‌ وتمان درێژه‌ پێدانی ده‌عوه‌و بانگه‌وازی پێغه‌مبه‌رانه‌سه‌لامی خوایان لێ بێت. وه‌ ئه‌وانه‌ش كه‌وا ئه‌م دژایه‌تیه‌ ده‌كه‌نئه‌گه‌ر ناویش له‌ خۆیان بنێن سه‌له‌فی ئه‌وا با چاك بزانن كه‌ ئه‌واندرێژه‌ پێده‌ری ڕێگای بیدعه‌چیه‌كان و ئه‌هلی بیده‌عن، چونكه‌ هه‌موتانبه‌ چاوی خۆتان بینیتان كه‌وا زانایان چۆن وه‌صفی مامۆستای به‌ڕێزیان كردوبه‌ زاناو به‌ڕێز ناویان هێناو شاهێدی حه‌قیان بۆدا، ده‌ ئێوه‌ش ئه‌یئه‌وانه‌ی نه‌خۆشی حه‌ساده‌ت و لوت به‌رزی هاتۆته‌ ناوتانه‌وه‌ پێمان بڵێنو با بزانین چیتان له‌ هه‌گبه‌ دایه‌و بانگه‌وازی ئێوه‌ بۆچیه‌؟!!
وه‌ئه‌وه‌ بانگه‌وازی مامۆستایه‌ له‌ دژی بیدعه‌چی و حزبیه‌كان خۆ به‌ چاویخۆتان ده‌یبینن كه‌ چۆن وه‌ك مامۆستاو شێخه‌ به‌ڕێزه‌كانی كه‌ لێیانه‌وه‌فێری چۆنیه‌تی بانگه‌وازی و مه‌نهه‌جی ڕاست بووه‌ هه‌ر وه‌ك ئه‌وانیشده‌عوه‌و بانگه‌وازی بۆ لای قورئان و سوننه‌ت و مه‌نهه‌جی هاوه‌لێن ده‌كاتڕه‌زای خوایان لێ بێت، وه‌ هه‌روه‌ك مامۆستاكانی خۆی بووه‌ به‌ چقڵێك وكه‌وتۆته‌ ناو چاوی بیدعه‌چیه‌كانه‌وه‌، وه‌ بووه‌ به‌ شاخێك و به‌رامبه‌ربه‌ ئه‌هلی بیده‌ع ڕاوه‌ستاوه‌.
وه‌ ئه‌وه‌ش ئێوه‌ن كه‌ هاوكاری و ته‌عاون له‌گه‌لأ بیدعه‌چی وحزبیه‌كاندا ده‌كه‌ن و داوای كۆمه‌كیان لێ ده‌كه‌ن و له‌ هه‌موو شتێكداڕاوێژ به‌ كه‌سانی بیدعه‌چی و نه‌خۆش و حزبی ده‌كه‌ن و ته‌نانه‌ت له‌قوژبنی ماڵه‌كانیشتاندا جورئه‌ت ناكه‌ن ناویان به‌ بیدعه‌چی بهێنن وبه‌رده‌وامیش خه‌ریكی په‌روه‌رده‌كردنی ئه‌ندامه‌كانیانن!!!
كه‌واته‌ پێمان بڵێن: له‌ پای چی تانه‌و ته‌شه‌ر له‌ مامۆستاوقوتابیه‌كانی و بانگه‌وازیكارانی ده‌عوه‌و بانگه‌وازی حه‌ق ده‌ده‌ن؟!! له‌به‌ر ئه‌وه‌ی گڵۆڵه‌تان كه‌وتۆته‌ لێژی؟ یان له‌به‌ر ئه‌وه‌ی نه‌خۆشن ودڵه‌كانتان توشی نه‌خۆشی بووه‌؟ یان وه‌ك شه‌مشه‌مه‌ كوێره‌ چاوتانله‌به‌ر تیشكی خۆر هه‌ڵنایات؟
وه‌ لێره‌وه‌ پێتان ده‌ڵێم: كه‌وا ته‌وبه‌ كه‌ن واز له‌ بلێو كردنه‌وه‌یفیتنه‌ بهێنن، وه‌ چاكیش بزانن كه‌ به‌ری تیشكی خۆر به‌ بێژنگ ناگیرێت.
وه‌ كۆتا قسه‌م بۆتان ئه‌وه‌یه‌: كه‌ باش بزانن هه‌روه‌ك زانایانوتویانه‌: (علامه‌ أهل البدع الوقیعه‌ فی أهل الأپر)، كه‌واته‌ له‌ خوابترسن.. .. .. .. .. .. .. .)، وه‌ تۆمه‌تیحزبایه‌تیان ده‌ده‌نه‌ پالأ، وه‌ ئێمه‌ به‌و كه‌سانه‌ ده‌ڵێین كه‌ تانه‌وته‌شه‌ر ده‌ده‌ن: ته‌وبه‌ بكه‌ن و بگه‌ڕێنه‌وه‌ بۆ لای خوای په‌روه‌ردگار،وه‌ ڕێگای دوژمنانی مه‌نهه‌جی سه‌له‌فی مه‌گرن، ئه‌وانه‌ی كه‌وا كۆمه‌ڵێكیسه‌له‌فی ده‌بینن كه‌ ده‌ستیان گرتووه‌ به‌ قورئان و سوننه‌ته‌وه‌، وه‌هه‌روه‌ها ڕێز له‌ زانایان ده‌گرن، ئه‌وا تانه‌ی حزبایه‌تی له‌و كۆمه‌ڵه‌پیرۆزه‌ ده‌ده‌ن، وه‌ بیریان چۆته‌وه‌ كه‌ كۆبونه‌وه‌ له‌سه‌ر حه‌ق وهاوكاری كردن له‌سه‌ر چاكه‌و له‌ خوا ترسان ئه‌وه‌ ئه‌و كاره‌یه‌ كه‌ خوایگه‌وره‌ به‌ شه‌رعی داناوه‌، وه‌ پێغه‌مبه‌ران و شوێن كه‌وتوانیان ویارمه‌تی ده‌رانیان له‌سه‌ری بوون).
وه‌ هه‌روه‌ها شێخی به‌ڕێز له‌ ته‌زكیه‌یه‌كی ده‌نگی تۆماركراوداو له‌ڕێگه‌ی ته‌له‌فۆنه‌وه‌ ده‌رباره‌ی مامۆستای به‌ڕێز ده‌ڵێت: (به‌ڕاستی له‌تۆدا ڕاستگۆیی و دڵسۆزی و پاكی و بێگه‌ردیم به‌دی كردووه‌هه‌تا ئه‌مڕۆژه‌ی كه‌ ئێمه‌ تیاداین، وه‌ دان ده‌نێم به‌وه‌دا كه‌ به‌ڕاستی تۆخاوه‌ن عه‌قلأ و ژیری و زانست و فه‌زڵێكی زۆریت سوپاس بۆ خوا، وه‌داواكارم كه‌ خوای گه‌وره‌ نمونه‌ی تۆ زیاد بكات).
4. وه‌ هه‌روه‌ها شێخ أحمد الزهرانی كه‌ یه‌كێكه‌ له‌ قوتابیه‌پێشه‌نگه‌كانی شێخ ربیع كه‌ چه‌ند كه‌سێك له‌ عێڕاقه‌وه‌ ته‌له‌فۆنی بۆده‌كه‌ن ئه‌ویش به‌م شێوه‌یه‌ ئامۆژگاریان ده‌كات و ده‌ڵێت: (دوو كه‌سهه‌ن كه‌ تێر نابن، ئه‌وانه‌ی به‌ دوای عیلم و زانستی شه‌رعیدا ده‌گه‌ڕێن،وه‌ ئه‌وانه‌ش كه‌وا گالبی دنیان، ئه‌وه‌ی كه‌ به‌ دوای دنیادا ده‌گه‌ڕێتبه‌رده‌وام ده‌یه‌وێت ماڵێكی زۆر كۆبكاته‌وه‌، وه‌ بۆیه‌ له‌سه‌رقوتابیانی عیلمیش پێویسته‌ كه‌وا سور بن و به‌رده‌وام بن له‌سه‌روه‌رگرتنی زانستی شه‌رعی، وه‌ له‌ كه‌سانی جێگای سیقه‌و متمانه‌و سه‌له‌فیو ڕاستگۆ وه‌ری بگرن، وه‌ ئێوه‌ كه‌سێكتان لایه‌ كه‌ زۆر له‌ من باشتروچاكتره‌، وه‌ هه‌روه‌ها زۆر له‌ من شاره‌زاتره‌، من وای ده‌بینم وه‌شێخمان شێخ ربیع بن هادی المدخلی خوا بیپارێزێت ته‌زكیه‌ی كردووه‌، كه‌ئه‌ویش شێخ ئه‌بو عبدالحق الكردیه‌، داواكارم له‌ خوای گه‌وره‌ كه‌شاره‌زای بكات و سه‌ركه‌وتوویی بكات وه‌ هه‌روه‌ها سه‌ری بخات به‌سه‌ردوژمنانیدا).
پاشان ئه‌و كه‌سانه‌ ده‌یانه‌وێت كه‌وا چه‌ند پرسیارێك له‌ شێخ أحمدالزهرانی بكه‌ن، به‌لێم وه‌لێمیان ناداته‌وه‌و ده‌ڵێت: (والله داوای لێبوردن ده‌كه‌م، وه‌ من پێم وتن كه‌ من شێخ نیم به‌ڵكو خۆشه‌ویست و شوێنكه‌وتوویی زانایانم، ئێوه‌ شێخ (ئه‌بو عبدالحق)تان لایه‌ كه‌ شێخ ربیعته‌زكیه‌ی كردووه‌و وتویه‌تی: زاناو شاره‌زایه‌، ئایا ئێوه‌ ئه‌مه‌تانبه‌س نیه‌؟ كه‌ خێرو به‌ره‌كه‌تێكی زوَری تیادایه‌).
پاشان و له‌ دوای وه‌رگرتن و فێربوونی زانستی شه‌رعی لای زانایانگه‌ڕاوه‌ته‌وه‌ بۆ كوردستانی ئازیزو وه‌ك پێش نوێژو وتار خوێن له‌مزگه‌وتی گه‌وره‌ی چوارقوڕنه‌ داده‌مه‌زرێت، دواتر بۆ ته‌واو كردنیخوێندنی بالێ ده‌ستی كرده‌وه‌ به‌ خوێندن و توانی به‌ سه‌ركه‌وتووییخوێندنی ماجستێر ته‌واو بكات به‌ پله‌ی نایاب پاشان له‌ خوێندنی دكتۆراوه‌رگیرا بۆ ته‌واوكردنی خوێندنه‌كه‌ی و ئێستا له‌ كۆتاییه‌كانیدایه‌.
وه‌ مامۆستای به‌ڕێز خاوه‌نی چه‌ندین كتێب و بلێوكراوه‌یه‌ به‌ زمانی كوردی و عه‌ره‌بی، له‌وانه‌:
یه‌كه‌م: به‌ زمانی كوردی:
1. خواپه‌رستی نه‌ك شه‌خص په‌رستی.
2. تێكۆشان له‌ پێناوی خوادا.
3. چیرۆكی مه‌سیحی ده‌ججال.
4. نیشانه‌ی ئه‌هلی بیدعه‌ له‌كه‌دار كردنی مامۆستایانی شوێنكه‌وته‌ی سه‌له‌فی صالحه‌.
5. گفتو گۆیه‌كی ئاشكراو هێمنانه‌ له‌گه‌لأ مامۆستا سه‌ید ئه‌حمه‌دی یه‌كگرتوو.
6. سه‌له‌فیه‌ت درێژ بونه‌وه‌یه‌كی سروشتی ئیسلامه‌ نه‌ك گروپێكی تازه‌ دامه‌زراو.
7. حه‌ج و عومره‌ فه‌زلأ و چۆنیه‌تی و حوكمه‌كانی.
8. هه‌روه‌ها خاوه‌نی ئیمتیازو سه‌رنوسه‌ری گۆڤاری (ڕێگای ڕاست)ه‌.
دووه‌م: به‌ زمانی عه‌ره‌بی:
1-اقتضاء القصر للتوحيد في القرآن المجيد، رسالة ماجستير.

الجهود اللغوية لتقرير العقيدة السلفية، رسالة دكتوراه.

براءة السلفية وأتباعها من التفجيرات وأنصارها.

تحذير أهل السنة من الوقوع في الفتنة.

الأقوال السنية في منع الدراسة عند الجمعيات الحزبية.

حكم دراسة أهل السنة في الجامعات.

فضل الصيام وأحكامه.

الترتيبات البتوينية للمنظومة البيوقونية.

ترتيب متن العقيدة الطحاوية.

الشرح المهذب لمتن العقيدة الطحاوية المرتب.

11. الإیمان بالله، كه‌ كراوه‌ به‌ مه‌نهه‌جی خوێندن بۆ قۆناغی دووه‌م له‌به‌شی (علوم القرێن) له‌ كۆلێژی په‌روه‌رده‌ی جامیعه‌ی تكریت.
وه‌ هه‌روه‌ها دامه‌زرێنه‌ری قوتابخانه‌ی (سوننه‌)یه‌ بۆ زانستی شه‌رعی له‌ شاری (عه‌له‌می) پارێزگای تكریت.
وه‌ ژماره‌یه‌كی زۆر قوتابی تیایدا خوێندویانه‌و سودمه‌ند بوون، وه‌ له‌وده‌رسانه‌ی كه‌ مامۆستای به‌ڕێز به‌ زمانی عه‌ره‌بی بۆ قوتابیانیقوتابخانه‌ی سوننه‌ی شه‌رح كردووه‌و به‌ تۆمار كراوی ده‌ست ده‌كه‌ون:
1كتاب التوحيد مع تعليقات قرة عيون الموحدين.

2-القول السديد على كتاب التوحيد.
3-شرح العقيدة الواسطية للهراس.
4-شرح العقيدة الطحاوية لابن أبي العز.
5-الشرح والإبانة لابن بطة.
6-شرح السنة للبربهاري.
7-شرح كتاب الإيمان لأبي عبيد القاسم بن سلام.
8-قواعد معرفة البدع للجيزاني.
9-تسهيل الوصول الى معرفة الأصول.
10-الدرر البهية مع شرح الروضة الندية في الفقه.
11-منظومة القواعد الفقهية للسعدي.

الترتيبات البتوينية لشرح المنظومة البيقونية.

نزهة النظر شرح نخبة الفكر.

حلية طالب العلم بكر أبو زيد.

قطر الندى وبل الصدى في النحو.

عنوان الظرف في فن الصصرف.

الرائد في علم الفرائض.

تطهير الجنان والأركان عن درن الشرك والكفران.

وه‌ ئه‌و كتێبانه‌ش كه‌وا به‌ زمانی كوردی شه‌رحی كردوون:
1-كشف الشبهات في التوحيد.

2-البدعة تعريفها أنواعها أحكامها.
3-لمعة الإعتقاد.
4-القواعد الأربع.
5-كتاب التوحيد(بةشي يةكةم).
6-العقيدة الإسلامية.
7-شرح العقيدة الواسطية(بةشي يةكةم).
8-تةفسيري جوزئي عم.

9-متن العقيدة الطحاوية(به‌شی دووه‌م)
10تةفسيري سورةتى الكهف.

تةفسيري سورةتى الزمر.

تةفسيري سورةتى يس.

تةفسيري سورةتى نوح.

تةفسيري سورةتى الفاتحة.

تةفسيري سورةتى العنكبوت.

تةفسيري سورةتى قاف.

تةفسيري سورةتى الصافات.

تةفسيري سورةتى المعارج.

تةفسيري سورةتى القلم.

شرح التحفة السنية.

شرح تطهير الجنان والأركان عن درن الشرك والكفران.

شرح عنوان الظرف في فن الصرف.

شرح القواعد الفقهية للسعدي.

شرح نزهة النظر.

الأصول من علم الأصول.

26.-شرح شذا العرف في فن الصرف بۆ (بهمن علی كلاری) شه‌رح كردووه‌ به‌لام ته‌سجیل نه‌كراوه‌.
بابەتی پ
سورجي بؤ هه مووان
سورجي بؤ هه مووان
سه رؤكى سايت
سه رؤكى سايت

عدد المساهمات/زماره ى به شداريه كان : 3288

https://surchy.yoo7.com

- مواضيع مماثلة