سورجی (بۆهه‌مووان)
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

المواضيع الأخيرة
» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:56 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» بحث حول إدارة الموارد البشرية
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:45 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع ترميم الآثار
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:17 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع هندسة البرمجيّات
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:13 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع الأسواق والمنشأت المالية "FMI
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:03 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» تعريف نظم المعلومات
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:01 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن علوم السياسية
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن الجمارك جمرك المالية
حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:57 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

دخول

لقد نسيت كلمة السر

أبريل 2024
الإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبتالأحد
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان

حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا        پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان  Empty حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان

مُساهمة من طرف سورجي بؤ هه مووان الأحد أبريل 17, 2011 4:09 am

حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا

پرسیارێك
كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت
به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك
بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان ده‌ستكێش
یان هه‌ر شتێكی تر، ئایا حوكمی ئه‌مه‌ چیه‌ ؟ وه‌ ئایا حوكمه‌كه‌ی
ده‌گۆڕێت ئه‌گه‌ر ئه‌و پیاوه‌ی ته‌وقه‌كه‌ ده‌كات گه‌نجێك بێت یان پیرێك،
یان ئه‌و ئافره‌ته‌ ئافره‌تێكی پیر بێت ؟

وه‌ڵامی ئه‌م پرسیاره‌ له‌لایه‌ن شێخ ابن بازه‌وه‌ ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ
بێت ) به‌م شێوه‌یه‌ بوو : به‌هیچ شێوه‌یه‌ك دروست نیه‌ ته‌وقه‌كردن
له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، جاچی ئه‌گه‌ر ئه‌و ئافره‌ته‌ گه‌نج بێت
یان پیر، یان ئه‌گه‌ر ئه‌و پیاوه‌ گه‌نج بێت یان پیرێكی به‌ته‌مه‌نیش بێت،
چونكه‌ ده‌بێته‌ هۆی خراپه‌ و خراپه‌كاری و فیتنه‌ بۆ هه‌ردوولایان،
پێغه‌مبه‌ریش ( صلی الله علیه وسلم ) لــه‌ فه‌رمووده‌یه‌كی صه‌حیحــدا‌
فه‌رمـوویه‌تی : ( إنّي لّا أُصَافِحُ النِسَاءَ )
واته‌ : من ته‌وقه‌ ناكه‌م له‌گه‌ڵ ئافره‌تاندا ، عائیشه‌ی دایكی
موسڵمانانیش ( ڕه‌زای خوای لێ بێت ) له‌م باره‌یه‌وه‌ فه‌رموویه‌تی : "
مَا مَسَتْ يَدُ رَسُولِ الله – صلى الله عليه وسلم – يَدَ امرأة قَطٌ , مَاكَانَ يُبَايعهنَّ إلاّ بالكَلامِ "
واته‌ : هه‌رگیز پێغه‌مبه‌ری خوا ( صلی الله علیه وسلم ) ده‌ستی به‌ر
ده‌ستی ئافره‌تی – نامه‌حره‌م – نه‌كه‌وتوه‌ وه‌ به‌یعه‌تیشی لێ
وه‌رنه‌گرتوون به‌ قسه‌ و گوفتار نه‌بێت _ واته‌ : كاتێك كه‌ له‌ پیاوان
به‌یعه‌تی وه‌رگرتووه‌ ده‌ستی خستوه‌ته‌ ناو ده‌ستیانه‌وه‌، به‌ڵام
له‌گه‌ڵ ئافره‌تاندا كه‌ به‌یعه‌تی لێ وه‌رگرتوون ته‌نها به‌ قسه‌ و
گوفتار و به‌ڵین بووه‌ _ .

جا
هیچ جیاوازی نیه‌ ئه‌گه‌ر ئه‌و ته‌وقه‌كردنه‌ به‌بێ ڕێگر وحاجز بێت یان
له‌سه‌ر رێگرو حاجزه‌وه‌ بێت، ئه‌ویش له‌به‌ر ئه‌وه‌ی به‌ڵگه‌ و
ده‌لیله‌كان به‌ شێوه‌یه‌كی گشتگیر و عام هاتوون، دیسان له‌به‌ر ( سد
الذریعة ) ه‌ش بێت نابێت ڕیگه‌ بدرێت به‌وه‌ها كارێك كه‌ سه‌ر ده‌كێشێت بۆ
خراپه‌ وخراپه‌كاری و فیتنه‌ .

**
هه‌ر سه‌باره‌ت به‌ حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا
پرسیاریش كرا له‌ شێخ محمد بن صالح العثیمین ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) .

شێخ
ابن عثیمین ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) له‌وه‌ڵامدا ووتی : لێره‌دا
هۆكارێك هه‌یه‌ ئه‌ویش ئه‌وه‌یه‌ هه‌ر شتێك ببێت به‌هۆی خراپه‌
وخراپه‌كاری و فه‌ساد وفیتنه‌ ئه‌وه‌ حه‌رامه‌ ئه‌ویش له‌به‌ر ئه‌وه‌ی
پێغه‌مبه‌ری خوا ( صلی الله علیه وسلم ) فه‌رموویه‌تی : (
مَا تَرَكتُ بَعْدِي فِتْنَةً أضَرُ عَلى الرِّجَالِ مِنَ النِسَاءِ )
واته‌ : من هیچ شتێكم به‌حێ نه‌هێشتوه‌ له‌پاش خۆم كه‌ خراپتر بێت بۆ
پیاوان له‌ ئافره‌تان ، گومانی تێدا نیه‌ به‌ركه‌وتنی پێستی ئافره‌ت
له‌گه‌ڵ پێستی پیاواندا خراپه‌و فیتنه‌ی لێ ده‌بێته‌وه‌ له‌ چه‌ند
حاڵه‌تێكی نادر و كه‌مدا نه‌بێت، حاڵه‌تی كه‌م ڕوداو ونادریش لای ئه‌هلی
عیلم حوكمی له‌سه‌ر بنیات نانرێت، وه‌ زۆرێكیش له‌ئه‌هلی عیلم و زانایان
له‌سه‌ر ئه‌م مه‌سئه‌له‌یه‌یان نووسیوه‌، و ڕوونیان كردوه‌ته‌وه‌ كه‌ كه‌
دروست نیه‌ و جائز نیه‌ بۆ پیاو كه‌ ته‌وقه‌ بكات له‌گه‌ڵ ئافره‌تی
نامه‌حره‌مدا، ئه‌مه‌ش ووته‌یه‌كی ڕاست و دروسته‌ و جائز نیه‌ ته‌وقه‌كردن
له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا جا چی له‌سه‌ر حاجز و ڕێگرێكی وه‌ك
قوماشێكه‌وه‌ بێت یان ئه‌و حاجزه‌ش نه‌بێت .

سه‌رچاوه‌ : فتاوی المرأة المسلمة به‌رگی دووه‌م لاپه‌ڕه‌ 541 – 542 /
الفتاوی ، كتاب الدعوة لسماحة الشیخ ابن باز به‌رگی 1 / لاپه‌ڕه‌ 184 –
185 ، ڕۆژنامه‌ی المسلون ژماره‌ 2 .
سورجي بؤ هه مووان
سورجي بؤ هه مووان
سه رؤكى سايت
سه رؤكى سايت

عدد المساهمات/زماره ى به شداريه كان : 3288

https://surchy.yoo7.com