سورجی (بۆهه‌مووان)
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

المواضيع الأخيرة
» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:56 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» بحث حول إدارة الموارد البشرية
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:45 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع ترميم الآثار
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:17 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع هندسة البرمجيّات
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:13 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع الأسواق والمنشأت المالية "FMI
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:03 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» تعريف نظم المعلومات
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:01 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن علوم السياسية
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن الجمارك جمرك المالية
حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:57 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

دخول

لقد نسيت كلمة السر

مايو 2024
الإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبتالأحد
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

اليومية اليومية

حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت

اخبار حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت

مُساهمة من طرف سورجي بؤ هه مووان الأربعاء أبريل 20, 2011 12:23 am

حوكمی نان خواردن له‌و قاپ ومه‌نجه‌ڵانه‌ی گۆشتی به‌رازی تێدا ده‌خورێت

پرسیار:
من له‌قوتابخانه‌م له‌ئه‌وروپا، له‌وێش نان ده‌خۆین، ئایا ئه‌و قاپ و
قازانانه‌ی که‌ئێمه‌شتی تیا ده‌خۆین جاری واهه‌یه ‌ئه‌وروپیه‌کان به‌رازی
تیا ده‌خۆن ئه‌مه‌ حوکمی چیه‌؟

وه‌ڵام:
زۆر گرنگه‌هه‌وڵ بده‌ین که‌له‌و جێگانه‌نان نه‌کڕین که‌به‌رازیش
ده‌فرۆشن، وه‌ئه‌گه‌ر ناچاربوون، بۆ نمونه‌له‌قوتابخانه یان زانكۆ بوون،
هه‌وڵ بده‌ن له‌
ماڵه‌وه‌نان
ببه‌ن له‌گه‌ڵ خۆتاندا، وه‌ئه‌گه‌ر نه‌کرا، ئه‌وه‌ ئه‌و قاپانه‌ی که‌نانی
تێدا ده‌خۆن هه‌مووی ده‌شۆرێن، وه‌ئه‌و شتنه‌ش ئومێد هه‌یه‌جیگه‌ی شتنی
شه‌رعی بگرێته‌وه ، عن أبي ثعلبة الخشني رضي الله عنه أنه سأل النبي صلى
الله عليه وسلم عن الأكل في أواني المشركين، فقال له النبي صلى الله عليه وسلم : (( لا تأكلوا فيها إلا أن لا تجدوا غيرها فاغسلوها وكلوا فيها )) رواه البخاري ومسلم ‌.

پرسیار: له‌دووکانی پیدزاکانی به‌ریتانیا گۆشتی قه‌ل به‌به‌راز ده‌ده‌ن، واتا لای مشته‌ریه‌کان ده‌ڵێن به‌رازه‌،ئایا ئه‌م‌ حه‌ڵاله‌حه‌رام ده‌که‌ن، وه‌ئایا ئه‌مانه ‌گوناهبارن؟

وه‌ڵام:
زۆر ڕاسته‌خۆشم ئه‌وه‌م بینوه،‌هه‌یه‌گوشتی قه‌ل ده‌فرۆشێ به‌نرخی
به‌راز، به‌ڵام ئه‌وه‌ناچێته‌ئه‌و باسه‌وه‌که‌حه‌ڵاڵ حه‌رام بکه‌ن،
چونکه‌ئه‌وه‌ته‌نها کاری خوای گه‌وره‌یه‌، وه‌گه‌ر بێت و که‌سێك حه‌ڵاڵێك
حه‌رام بکات، وه‌یان به‌پێچه‌وانه‌وه ‌حه‌رامێك حه‌ڵاڵ بکات بێگومان پێی کافر ده‌بێت، به‌ڵام ئه‌و که‌سانه‌ی که‌ئه‌و کاره‌ده‌که‌ن ئه‌وه‌نییه‌که‌حه‌ڵاڵ حه‌رام بکه‌ن، وه ‌یان
حه‌رام حه‌ڵاڵ بکه‌ن، ته‌نها له‌به‌ر موشته‌ریه‌که‌ئه‌وان داوای به‌راز
ده‌که‌ن کابرای خاوه‌ن دوکان گۆشتی قه‌ل ده‌کات به‌سه‌ر پیدزاکه‌داو
به‌نزخی به‌راز ده‌یدات به‌مشته‌ری، به‌ڕاستی ئه‌مه‌ کارێکی نه‌شیاوه‌فێڵ
و
درۆی تێدایه‌، وه‌نابێت بکرێت، خوای گه‌وره‌ ڕۆزی ده‌ره، وه‌ئه‌و که‌سه‌ی
مادام خوای گه‌وره ‌ئه‌وه‌نده‌ی پێداوه ‌هه‌ق نییه ‌ئه‌وه‌نده‌ ماف بدات
به‌خۆی که‌درۆ بکات له‌گه‌ڵ خه‌ڵکدا، له‌کاتێکدا به‌هه‌زاران که‌س
هه‌یه‌که‌توانایان نی یه‌پیدزایه‌کیش بکڕن، به‌ڵام کابرا له‌به‌ر ڕه‌واج
دان به‌کاره‌که‌ی قه‌ل بکات به‌به‌راز، به‌هه‌زاران که‌سیش هه‌یه‌دوکانی
هه‌یه‌و به‌رازیشی تێدا نافرۆشێت، با چه‌ند پاوه‌ندێك که‌متر بێت و بێ
غه‌ل و غه‌ش و درۆ بێت خوای گه‌وره‌ش به‌ره‌که‌تی تێ ده‌خات إن شاء الله
.
سورجي بؤ هه مووان
سورجي بؤ هه مووان
سه رؤكى سايت
سه رؤكى سايت

عدد المساهمات/زماره ى به شداريه كان : 3288

https://surchy.yoo7.com

- مواضيع مماثلة
» حوكمی كاركردن له‌كارگه‌یه‌كدا كه‌ خواردن دروست ده‌كات بۆ هه‌ندێك له‌ ئاژه‌ڵان كه‌ پێكهاتوه‌ له‌گۆشتی به‌راز
»  حوكمی دروستكردنی شیرینی له‌سه‌ر شێوه‌ی ئه‌و شتانه‌ی كه‌ گیانیان تێدایه‌ له‌گه‌ڵ حوكمی مامه‌ڵه‌كردن پێوه‌ی
» حوكمی ئه‌و كه‌سه‌ی كه‌ ضه‌مانێكی بانكی پێشكه‌ش به‌ یه‌كێك له‌ كۆمپانیاكان ده‌كات له‌به‌رامبه‌ر پێدانی ڕێژه‌ و ئه‌ندازه‌یه‌ك له‌پاره‌، وه‌ حوكمی وه‌رگرتنی هه‌قی ماندوو بوون بۆ ئه‌و كه‌سه‌ی كه‌ له‌نێوانیاندایه‌ ؟
» حوكمی په‌یوه‌ندی خۆشه‌ویستی له‌نێوان ئافره‌ت و پیاودا وه‌ حوكمی بینینی ئافره‌ت له‌كاتی خوازبێنیدا
» حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا پرسیارێك كرا له‌ شێخ عبد العزیز بن باز ( ڕه‌حمه‌تی خوای لێ بێت ) سه‌باره‌ت به‌حوكمی ته‌وقه‌كردن له‌گه‌ڵ ئافره‌تی نامه‌حره‌مدا، ئه‌گه‌ر شتێك بكه‌وێته‌ نێوان ده‌ستی هه‌ردوكیانه‌وه‌ وه‌ك جل وبه‌رگێك یان