سورجی (بۆهه‌مووان)
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

المواضيع الأخيرة
» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» معلومات عن دراسة تخصص طب الأشعة | INFORMATION ABOUT MEDICAL RADIOLOGY STUDY ABROAD
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:56 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» بحث حول إدارة الموارد البشرية
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالثلاثاء أبريل 10, 2018 10:45 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع ترميم الآثار
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:17 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع هندسة البرمجيّات
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:13 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع الأسواق والمنشأت المالية "FMI
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:03 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» تعريف نظم المعلومات
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 12:01 pm من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن علوم السياسية
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:59 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

» موضوع عن الجمارك جمرك المالية
چۆنیەتی چاندنی بیبەر Emptyالإثنين أبريل 09, 2018 11:57 am من طرف سورجي بؤ هه مووان

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

دخول

لقد نسيت كلمة السر

أبريل 2024
الإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبتالأحد
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

چۆنیەتی چاندنی بیبەر

اخبار چۆنیەتی چاندنی بیبەر

مُساهمة من طرف سورجي بؤ هه مووان الجمعة مارس 30, 2018 11:54 pm

چۆنیەتی چاندنی بیبەر 478991905_ftugri

بیبەر سەوزەیەکە سەر بە خێزانی باینجانییەکان و چەندین جۆرە بیبەر هەیە ، بەڵام لە ڕووی تامەوە تەنیا دوو جۆر هەیە ، بیبەری شیرین و بیبەری تیژ ، بیبەری شیرین چەند ڕەنگی هەیە وەکو سەوز و زەرد و سوور و پرتەقاڵی و قەبارەکەشی نزیکەی هەندی ناولەپی دەست دەبێت . بیبەری تیژیش چەندین جۆر و ڕەنگ و شێوەی هەیە ، جۆرە باوەکانی بیبەری تیژ بریتین لە ئەنهیمی و هالبینۆ و سیرانۆ و چەندەها جۆری دیکە.
بیبەر بە خاوی و برژاوی و تێکەڵکردنی لەگەڵ چێشت دەخورێت . گەڵای بیبەر بە  گوێرەی جۆرەکانی دەگۆڕێت و لە کاتی پێگەیشتنی چەندین بۆیەی وەکو کزاتۆفیل و لێکۆپیرسیسین و کارتین لە خۆ دەگرێت . ڕەگی بڕکی بیبەر لە مەتر زیاتر بە زەوی دا دەچێت و درێژیشی لە دەرەوە دەگاتە ٣٠ تاکو ١٢٠ سم .
شێوەی چاندن:
پێش چاندنی بیبەر دەبێت خاکێکی باش بۆ چاندنی هەڵبژێرین ، باشترە خاکەکە لمی و قوڕای بێت ، چونکە تۆوەکان ناخنکینێت و لە نیماتۆدا و نەخۆشییە جۆراوجۆرەکان دوور دەبێت ، دەبێت ڕێژەی ترشی pH ی خاکەکە لە نێوان (٥.٥ بۆ ٧.٥) بێت ، بیبەر هەستەوەری لە خاکی سوێردا هەیە ، ئەگەر ڕێژەکەی لە (١.٥) ملی لیمۆز زیاتر بێت ئەوە بەرهەمەکەی کەمتر دەبێت بۆ چاندنی بیبەریش یەکەمجار زەوییەکە باش بکێڵە ، لە کاتی کێڵانی زەوییەکەدا نابێت نە زۆر وشک و نە زۆر تەڕبێت و تیشکی خۆر لێی بدات ، چونکە  بیبەر لە شوێنێک تەواو سێبەر بێت باش گەشە ناکات ، پاشان پەیین لەگەڵ خاکەکە تێکەڵ بکە و لە بەرد بژاری بکە . 
ئەگەر ویستت بە تۆو بیبەر بچێنی ، دەبێت یەکەمجار جۆرەکەی دیاری بکەی و ئینجا بیچێنی ، چونکە هەر جۆرە بیبەرێک کاتی دیاریکراوی دەوێت بۆ گەشەکردن . بیبەری تیژ کاتێکی درێژتری دەوێت نزیکەی ١٢ هەفتە تاکو پێدەگات ، هەرچی بیبەری شیرینە بە (٨) هەفتە پێدەگات . 
سەرەتای بەهار باشترین کاتە بۆ چاندنی بیبەر ، بەڵام بیبەر  لە وەرزەکانی دیکەش دەچێندرێت ، بەمەرجێک شەختە و سەرما و سۆڵە نەمابێت ، چونکە بیبەر لە خاکی سارد گەشە ناکات ، پێش چاندنی تۆوی بیبەر وا باشتر بۆ ماوەی (٢٨) کاتژێر لە ئاو بکەی ، چونکە ئەوە بەرگی تۆوەکە دەشکێنێت و زووتر سەر دەردێنێت ، ئەگەر بە شەتڵیش بیبەرت چاند وا باشترە نێوانی شەتڵەکان لە (٣٠ - ٤٥) سم بێت ، چونکە بڕکی بیبەر ڕووبەرێکی باشی دەوێت بۆ گەشەکردن و گەورە بوون . کە شەتڵەکان گەورە بوون دەبێت بە قڕکەری کرم و مێروولە بیڕیشینی ، بۆ ئەوەی لە نەخۆشی بیپارێزی . بیبەر زۆر پێویستی بە ئاوە و دەبێت بە بەردەوامی ئاوی بدەی ، بۆ   ئەوەی لە بەرهەمگرتن نەوەستێت و تەمەنی درێژتر بێت .
پێکهاتە خۆراکییەکانی بیبەر
بیبەر بە هەردوو جۆری شیرین و تیژی چەندین پێکهاتەی خۆراکی تێدایە ، کە بۆ جەستەی مرۆڤ زۆر گرنگن ، وەکو ڤیتامینەکانی   B ، C و  مەگنیسیۆم ، پیتاکارۆتین ، ئاسن و پۆتاسیۆم .
سوودەکانی بیبەر
بیبەر بە هەردوو جۆرەکەی چەندین سوودی بۆ جەستەمان هەیە ، لەوانە لە تووشبوون بە نەخۆشی شێرپەنجە دەمانپارێزێت ، چونکە پێکهاتەیەکی تێدایە بە (Capsaicin) ناسراوە ، کە خانە شێرپەنجەییەکان لەناو دەبات ، نەخاسمە شێرپەنجەی پرۆستات . ئەو پێکهاتەی سەرەوە یارمەتی سووتانی کالۆری و چەوری بەرز دەدست بە ڕێژەی %٣٠ ، واتە بیبەر خواردن بە تایبەتی بیبەری تیژ بۆ دابەزاندنی کێش زۆر باشە ، چونکە هەستی تێربوونی بەردەوامت پێ دەبەخشێت . خواردنی بیبەر هاوسەنگی شەکر لە نێو خوێن دەپارێزێت و لە تووشبوون بە نەخۆشی شەکرە دوورت دەخاتەوە ، چارەسەری سووتانەوەی گەدە دەدات ، ئازارەکانی نەخۆشی ڕۆماتیزم کەم دەکاتەوە ، ڕێژەی کۆلیسترۆڵی خراپ لە خوێن کەم دەکاتەوە ، سووڕی خوێن چالاک دەکات .
سورجي بؤ هه مووان
سورجي بؤ هه مووان
سه رؤكى سايت
سه رؤكى سايت

عدد المساهمات/زماره ى به شداريه كان : 3288

https://surchy.yoo7.com

- مواضيع مماثلة